Blog

Śpiwór puchowy czy syntetyczny?

Śpiwór puchowy czy syntetyczny?

Śpiwór to nieodłączny towarzysz dłuższych górskich wędrówek. Choć w schroniskach często można wypożyczyć pościel, to własny śpiwór pozwala zaoszczędzić parę groszy. Natomiast jeśli wędrujemy z namiotem, śpiwór staje się nieodzowny. Przeszkadzać może jedynie waga śpiwora…

Ciepło przede wszystkim!

Podstawową funkcją śpiwora jest zapewnienie nam ciepła. Najmniejsze znaczenie ma to latem (choć i wtedy noce bywają chłodne i śpiwór przydaje się zdecydowanie). Wiosną i jesienią bez dobrego śpiwora z pewnością zmarzniemy, natomiast zimą potrzebujemy już czegoś naprawdę ciepłego. Wówczas śpiwór może już swoje ważyć. Ale taka jest cena komfortu cieplnego.

Puchówka czy syntetyk

Dylemat przed jakim stajemy, gdy kupujemy śpiwór to jego wypełnienie. Może być ono syntetyczne, albo też puchowe. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety.
Śpiwór puchowy jest niezwykle lekki i bardzo ciepły w stosunku do swoich gabarytów. Takie śpiwory mogą zajmować niewiele więcej miejsca niż półlitrowa butelka wody i ważyć wyraźnie poniżej jednego kilograma. Czy puch ma wobec tego jakieś minusy? Owszem. Pierwszy, jaki dostrzeżemy, to cena. Śpiwory puchowe są zwyczajnie drogie. Po drugie, puch podatny jest na namakanie. Mokry śpiwór puchowy nie dość, że nie ogrzeje nas, to jeszcze będzie wielokrotnie cięższy! O czystość takiego śpiwora należy również odpowiednio dbać.
Śpiwory syntetyczne są tańsze z zakupie, nie oferują jednak takiego wyśmienitego stosunku wagi do możliwości zapewnienia nam ciepła. Choć producenci starają się zmniejszać dystans dzielący te dwa rozwiązania i śpiwory syntetyczne czasem niewiele już ustępują puchowym. Wypełnienie syntetyczne zapewnia za to bardziej bezproblemowe użytkowanie. Nie musimy dbać o nie tak bardzo, a śpiwór syntetyczny, nawet mokry, będzie w stanie zapewnić nam przynajmniej minimum komfortu. Przy czym spanie w mokrym śpiworze nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem. Choć jeśli już nam się przydarzy, lepiej mieć śpiwór syntetyczny.

Więc który lepszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Śpiwory puchowe to z pewnością wielka ulga dla naszych pleców. Mała waga śpiwora sprawia, że nie ciąży zanadto w plecaku. Jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem, warto zainwestować w to rozwiązanie. Jeśli potrzebujemy uniwersalnego śpiwora na okazjonalne wycieczki, lepiej wybrać śpiwór syntetyczny. Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, w której wiemy, że śpiwór będzie użytkowany w warunkach dużej wilgotności i ryzyko jego namoknięcia będzie duże. Wtedy dobrym wyborem jest śpiwór syntetyczny. Te profesjonalne, zapewniające dobre parametry, też już jednak swoje kosztują.

Leave a comment