Blog

Ciekawe informacje o Świnoujściu – czy już je znasz?

Ciekawe informacje o Świnoujściu – czy już je znasz?

Świnoujście to jedno z popularnych miast turystycznych zlokalizowanych na wybrzeżu Bałtyku. Co roku odwiedzają je tysiące turystów, którzy spragnieni są wypoczynku na plaży i ciekawych atrakcji, które serwuje to nadmorskie miasto. Co warto wiedzieć na temat Świnoujścia?

Jak położone jest Świnoujście?

Miasto to zlokalizowane jest pod względem geograficznym na północno-zachodnim krańcu Polski. Jest ono najdalej wysuniętym w tym kierunku miastem, które graniczy z Niemcami.

Świnoujście zlokalizowane jest nad Morzem Bałtyckim i przepływa przez nie rzeka Świna. Z południowej strony miasta znajduje się z kolei Zalew Szczeciński.

Tym, co wyróżnia Świnoujście, jest także jego położenie na wyspach. Łącznie zlokalizowane jest ono na 44 wyspach, stąd też często można spotkać się z powiedzeniem, że jest ono miastem 44 wysp. Wśród nich wyróżnia się 3 największe wyspy – Wolin, Uznam i Karsibór.

Powierzchnia miasta wynosi około 197 kilometrów kwadratowych, przy czym powierzchnia lądów to około 91 kilometrów kwadratowych. Co ciekawe, powierzchnia Świnoujścia stale zmienia się w zależności od nanoszenia piasku przez morze!

Ile osób mieszka w Świnoujściu?

Miasto to zalicza się do średnich pod kątem liczby mieszkańców. Ile mieszkańców ma Świnoujście? W Świnoujściu łącznie żyje około 40 tysięcy osób, co powoduje, że jest ono 5. pod względem zaludnienia w województwie zachodniopomorskim.

Najsilniej zaludniona wyspa Świnoujścia to Uznam, gdzie mieszka ponad 35 tysięcy osób. Następnie jest to Wolin, gdzie żyje około 4,3 tysiąca osób. Najmniej mieszkańców zameldowanych jest na wyspie Karsibór – około 700 osób.

Skąd wzięła się nazwa Świnoujścia?

Wiele osób zastanawia się, jakie jest pochodzenie nazwy miasta, czyli jego toponimia. Miasto Świnoujście skąd nazwa ta została zaczerpnięta?

Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą już z XII wieku. Wówczas w dokumentach zachowała się nazwa Szvvine jako nazwa cieśniny.

Sama nazwa pochodzi od rzeki Świna, która przepływa przez Świnoujście i w nim uchodzi do Morza Bałtyckiego.

W 1945 roku stosowano także inne zapisy nazwy miasta jak Świnioujście oraz Swinoujście. W 1946 roku wprowadzono nazwę obecną. W języku niemieckim Świnoujście to Swinemünde.

Leave a comment